En aktuel begivenhed kan gemme på interessant fortælling og væsentlig viden fra fortiden. Viden om…
100 år for den funktionelle stil i håndværket
1919 – 2019
100 år er der gået, siden kunst- og arkitektskolen Bauhaus blev grundlagt i 1919 i Weimar, Tyskland. Det bliver grundigt fejret i både Tyskland og resten af verden i hele 2019.
Journalist Anne Kathrine S. Rosener besøgte i oktober 2018 den tyske by Weimar, hvor det hele begyndte i april 1919.
I magasinet Mester kan man i denne udgave læse artiklen “Da tiden og stilen blev moderne” om Bauhaus og den indflydelse skolen fik på dansk håndværk, design og arkitektur.
Upraktiske flade tage
Aftrykket på dansk design og byggeri kom ikke med det samme. Flere danske arkitekter var skeptiske, og Martin Søberg, adjunkt på KADK, fortæller i artiklen:
“Man mente ikke, at al arkitekturen passede til danske forhold og klima, for eksempel de flade tage i regnvejr og tung sne. Og man kan også diskutere, om de flade tage var funktionelle eller mere en æstetisk finesse for at holde sig inden for geometrien.”
Magasinet Mester udgives af Håndværkerforeningen i København, en brancheorganisation for små- og mellemstore virksomheder i hovedstaden.